“12.Valsts līderu attīstības programma.”


Vispusīga un pamatīga programma tiem, kuri jūt aicinājumu uzņemties līderību Latvijas politikā, valsts un pašvaldību pārvaldes iestādēs un nevalstiskās organizācijās, lai veidotu sabiedrībai patiesi kalpojošu, atbildīgu, demokrātiju un Latvijas labklājību stiprinošu līderības kultūru. Programmas mērķis ir palīdzēt attīstīt autentiskus valsts līderus, kuriem patiesi vēlamies sekot; attīstīt viņu spēju mācīties, un domāt un rīkoties no visas sistēmas, sabiedrības, kopienas kopīgā labuma perspektīvas.

Kāpēc “12”? Tāpēc, ka šis skaitlis simbolizē atsevišķu daļu vienotību, un ir arī simboliska atsauce uz 12 raksturā tik atšķirīgiem, tomēr idejā vienotiem mācekļiem. Kā arī pavisam praktiski programmā tiek uzņemti 12 dalībnieki - sešas sievietes un seši vīrieši.

Šī ir mana pāris gadu auklēta brīvprātīga un bezatlīdzības iniciatīva, kurai laika gaitā ir pievienojušās divas brīnišķīgas, iedvesmojošas līderes katra savā jomā, bez kurām šī iecere paliktu tikai fantāzija. Esmu ārkārtīgi pateicīga Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā viceprezidentei Katai Fredheimai, kura līdzdala manu vīziju par valsts līderu attīstību un ir gādājusi, ka programmai ir nodrošināta visa nepieciešamā mācību infrastruktūra un atbalsts. SSE Riga ir iekļāvusi šo programmu savu programmu piedāvājumā. Tāpat esmu ārkārtīgi pateicīga savai mammai un kolēģei Rūtai Lūsei, vienai no pieredzes bagātākajām līderības attīstības jomas profesionālēm, ar kuru kopā mēs vadīsim šo programmu. Nu tā ir kļuvusi par mūsu visu iniciatīvu. Tas ir mūsu ziedojums labākai Latvijas nākotnei.


Mums ir galvenais – brīvība, un visticamāk tie, kas izcīnīja mums neatkarīgu Latviju pirms simt gadiem un vēlreiz pirms vairāk nekā trīsdesmit, bija pārliecināti, ka Latviju vadīs cilvēki, par kuriem bez šaubīšanās var teikt:

Viņi patiesi uzņemas atbildību par saviem vārdiem, atzīst savas kļūdas un atvainojas. Viņi runā tiešu valodu un patiesību. Viņi patiesi klausās un sarunājas, ir pazemīgi, iejūtīgi un personīgi līdzpārdzīvo par tiem, kuriem klājas visgrūtāk. Viņi rīkojas kā krietni saimnieki un saglabā ciešu kontaktu ar sabiedrību. Viņi smagi strādā. Viņi noliek malā savas intereses un spēj uzupurēties. Viņiem piemīt veselīga paškritika. Viņiem ir teicama reputācija. Viņi sadarbojas. Viņi paceļ mūsu sirdis uz augstākiem ideāliem un palīdz mums augt. Viņi lepojas ar Latviju un tās cilvēkiem. Viņi saprot problēmu komplekso būtību. Viņi pieņem sarežģītus lēmumus. Viņu dzinulis ir brīva un pārtikusi Latvija un attīstīta sabiedrība.
— Žanete Drone

Neuzticēšanās tiem, kas ir pie varas, ir izjūta, ko līdzdala sabiedrībās visā pasaulē (Edelmann Trust Barometer 2023, SKDS 2023). Līderība, kas zaudē cilvēku uzticēšanos, zaudē arī cilvēcību. Tā rada nepārvaramu plaisu starp līderiem un viņu sekotājiem, un tie kļūst par statisku fonu līderu savtīgo interešu apmierināšanai, liedzot sabiedrībām augt, attīstīties, uzplaukt, un būt aktīvi iesaistītām labākas dzīves radīšanā pašām sev.

Latvijas politikā un valsts pārvaldē ir gan krietni, gan savtīgi cilvēki. Pēdējie ir viens no būtiskiem iemesliem, kāpēc mēs piedzīvojam tādu ekonomisko, sociālo, un politisko realitāti, ar kuru neesam apmierināti. Tos pirmos mums vajag daudz vairāk. Īstu līderi no egocentriska indivīda atšķir rūpju loka mērogs – tikai savējie vai visa sabiedrība.

Līderība ir ne tikai vēlēšanās un spēja uzņemties vadību, bet arī no visas sabiedrības saņemta uzticēšanās formulēt, iemiesot un palīdzēt realizēt to, ko šobrīd pat neapjaušam vai uzskatām par neiespējamu. Mums vajag līderus, kuri palīdz mums apzināties mūsos snaudošo potenciālu un motivē mūs sasniegt lielus mērķus.
— Žanete Drone

Arī Krievijas īstenotais karš Ukrainā mums šobrīd liek rūpēties ne tikai par Latvijas militārās aizsardzības spēju stiprināšanu, bet arī prasa tādu valstisko līderību, kas saliedē Latvijas sabiedrību ap Eiropeiskām, demokrātiskām vērtībām, un stiprina pārliecību par Latviju kā izdevušos valsti.

Šajā programmā esmu sakopojusi visu, ko zinu par to, kas ir nepieciešams, lai attīstītu līderus, kuriem patiesi vēlētos sekot; tādus, kuri paši vēlās mācīties; tādus, kuri atrod veidu, kā dzīvot un vadīt citus saskaņā ar savām dziļākajām vērtībām.


Programmā aicinu piedalīties jau šobrīd savā kopienā, politikā, valsts, pašvaldību vai nevalstisko organizāciju pārvaldē sevi aktīvi pieteikušus 30 – 40 gadus vecus vīriešus un sievietes, jebkuras tautības Latvijas pilsoņus, kuri patiesi vēlas veicināt Latvijas attīstību un labklājību, un risināt izaicinošākās un kompleksākās Latvijas sociālās, ekonomiskās, vides un politiskās problēmas. Mēs gaidām pieteikumus no cilvēkiem, kuri patiešām vēlas uzlabot vismazāk aizsargāto Latvijas sabiedrības locekļu dzīves, ir gatavi mainīt pasauli, vispirms mainoties paši, tic kopīgu, kolektīvu centienu spēkam un augsti vērtē dažādību, iekļaušanu un demokrātiju.

Esmu bezgalīgi pateicīga vēl trīs savas jomas līderēm - Ievai Moricai, Fonda atvērtai sabiedrībai DOTS izpilddirektorei, Madarai Ūlandei, Jauniešu motivācijas programmas MOT Padomes loceklei un Swedbank Korporatīvās sociālās atbildības vadītājai, un Aurēlijai Ruajē-Gunēnai, Francijas vēstniecei Latvijā, kuras piedalīsies programmas dalībnieku atlases procesā. Viņu vārdi un reputācija ir garantija atlases procesa kvalitātei.


Es ceru, ka programmas noslēgumā dalībnieki būs apzinājušies savu un kolektīva spēku, un būs ieguvuši draugus un domubiedrus uz mūžu, ar kuriem kopā kalpot Latvijas tālākam uzplaukumam.
— Žanete Drone

Šī programma nav gatavs, noslīpēts projekts. Tā ir process, kurš attīstīties un mainīsies, ņemot vērā cilvēku un konteksta komplekso dabu. Taču es apņemos doties uz priekšu, par spīti nezināmajam un mācīties kopā ar dalībniekiem ikkatrā solī, jo visbiežāk redzēt, kur sperams nākamais solis, var tikai pēc pirmā.

Sīkāka informācija par programmu šeit: https://www.sseriga.edu/valsts-lideru-attistibas-programma.

Foto: Forums Līdere, 2022.